Kako s TRIS memory-jem drugačije učiti brojeve i usvojiti osnove zbrajanja kroz igru?

Autor

Kazimir Samošćanec

Diplomirani grafički dizajner i autor Memocede i Tris ‘memoryja’. Na slici prije 27 godina 😊

Može li se 'igrom s police' naučiti djecu prepoznati brojeve i naučiti oznove zbrajanja do 12? Hajdemo vidjeti...

Podijeli na

Share on facebook

Jedino što trebate raditi jest igrati memory i još 10-tak različitih igara koje dolaze uz svaku igru.

4 različita načina prikaza broja

TRIS memory sadrži brojeve do 12 prikazane na 4 različita načina (sveukupno 48 kartica). Brojeve ćemo najlakše djeci koja ih još ne znaju prepoznati pokazati kroz sliku. To je prvi od 4 načina na koji su brojevi prikazani u ovoj igri. Slikovni prikaz će djetetu približiti broj i ne samo to – upoznat će ga i naučiti neke poznate stvari uz koje vežemo brojeve. Naučit će da hobotnica ima 8 krakova, da gitara ima 6 žica te da u jednoj nogometnoj momčadi igra 11 igrača.

Rimski brojevi

Sljedeći prikaz broja je kroz arapske brojeve kakav je nama najobičniji i kojim smo se navikli najčešće koristiti. Arapski brojevi su posvuda, no nisu uvijek svi brojevi zapisati arapskim brojevima. Na nekim satovima, imenima ulica i trgova ili pak igračkama mogu se pronaći rimski brojevi. Upravo njih možemo ubaciti u igru i kroz igru djecu upoznati s njima.

Rimski brojevi u donjem desnom uglu imaju prikaz istog arapskog broja za lakše spajanje

2 kockice i kartice kockica

Uz igru dolaze i 2 klasične kockice s brojevima prikazanima kroz točkice od 1 do 6. Tako u TRIS memoryju možete pronaći i 12 kartica ‘kockica’ koje na sebi imaju nacrtane 2 kockice čiji zbroj daje određeni broj koji nam treba (osim u slučaju broja 1 – u tom slučaju samo je jedna kockica nacrtana).

Nagrade za dobiveni zbroj nacrtane su na svakoj od kartica ‘kockica’

E sad, kako se igra s TRIS-om?

Igra se tako da svaki broj ima svoju boju. Kartice za broj 1 su sive. Sve četiri kartice. Kartice za 2 su crvene, za 3 kremasto-plave, za 4 smeđe itd. Upravo to da djeca kroz igru moraju spojiti boje, što im je lagano, čini ovu igru drugačijom. Ovdje ne spajamo kartice istih slika (kao u klasičnom memoryju gdje se spajaju mačka i ista takva mačka ili pas – pas). U TRIS memoryju spajamo kartice istih boja – a svaka boja je zasebni broj. Tako djeca spajaju ono što im je poznato – sliku ruke s 5 prstiju lako će upariti s arapskim brojem 5 jer je pzadina kartice žuta. I tako kroz igru učimo. Oni uvijek znaju što trebaju spojiti jer spajaju boje. Na nama je da im samo ukažemo što je prikazano na karticama.

Primjer jedne igre TRIS memoryja sa svim tipovima kartica

Možemo učiti i zbrajati

Spomenuli smo i zbrajanje. Za učenje zbrajanja koristiti ćemo kockice i kartice kockica. Kada su djeca već usvojila brojeve (a možemo i prije) ubacit ćemo u igru memory kartice kockica. Kada bilo koji igrač osvoji par, tris ili poker (detaljnije o ovom inovativnom sistamu igre možete pročitati u ovom blogu) u igri memory, a jedna od kartica je kartica kockica – taj isti igrač baca 2 kockice. Cilj mu je dobiti broj koji je upravo osvojio na tim kockicama. Ukoliko dobije osvaja super nagradu i žeton s njome. Ukoliko nije dobio taj broj onda može osvojiti utješnu nagradu u slučaju da mu je jedna od kockica ista kao neka od kockica na kartici kockica broja kojeg je upravo osvojio.

O čemu s u biti ovdje radi?

Djeca u većini igara imaju samo jednu kockicu i nauče se kretati i brojati do 6. Ovdje su u igri 2 kockice. Ako s vremenom nauče zbrajati 2 kockice tj. koje kombinacije brojeva na 2 kockice daju određeni zbroj poslije će im biti lako preći na veće brojeve. Zbrajanje do 12 osnova je zbrajanja, a TRIS memory kroz igru djeci približava zbrajanje kroz osvajanje bodova i dodatne nagrade.

Igru možete prilagoditi dobi igrača i da – pravila dolaze u kompletu kao i 5 osnovnih igara za one najmanje kao i za one malo naprednije.

Uz igru dolaze i pravila te 5 dodatnih igara za sve uzraste

Još s našeg bloga

Sve je počelo božićnim poklonom za 4-godišnju nećakinju
“Ma sigurno si na silu svom djetetu gurao kartice Memocede.”
Tko bi rekao da toliko možeš naučiti s memory-jem, a da ga još niti jednom nisi zaigrao
TRIS ‘memory’ nastao je kao mlađi brat Memocede, ali kao početak jedne nove priče
Inovativan, zabavan, drugačiji? Pa kakav je to memory? Memory je memory. Ne može memory biti drugačiji. Ili ipak može?

Hvala na kupnji