Memoceda je drugačija jer se ne spajaju kartice istih sličica
Svako slovo prikazano je na 3 različita načina. Slovo “A” prikazano je kao VELIKO tiskano slovo A, kao malo tiskano slovo “a” te kao sličica koja prikazuje 2 pojma koja počinju na slovo “A”. Svako slovo prikazano je na taj način. Međutim ono što povezuje kartice svakog slova je boja pozadine.
Svako slovo ima drugačiju boju pozadine što omogućuje djetetu koje još ne poznaje slova lako spajanje ispravnih parova u igri memory. Djeca spajaju boje – a kroz igru uče slova. Na starijim je igračima da im samo ukažu što su otvorili (i zatvorili).
Igrajući se Memocedom možete naučiti boje
30 je slova – 30 je boja. Postoje i nijanse boja. Svjetlo zelena, zelena, tamno zelena, maslinasta su boje slova J, O, Z, D i Č. Naravno tu su i sve druge boje, a upravo su boje baza inovativnog učenja kroz igru Memocedu. Djeca znaju razlikovati boje. Oni dobro znaju da trebaspojiti dvije narančaste kartice, a ne zelenu i narančastu. Vi im ne morate objašnjavati što trebaju spajati. Na vama je samo da im kroz igru približite nazive pojedinih slova i pojmova.
Memocedom možete s djecom učiti zbrajati jer sadrži žetone s dodatnim bodovima
U pakiranju je 12 žetona. Svaki žeton ima 2 strane. Na jednoj su dodatni bodovi prikazani pomoću zvjezdica, a na drugoj znak “?”. To je tako jer se na početku igre ti žetone okrenu tako da im igrači ne vide vrijednost nego samo znak upitnika. Zatim se žetoni izmješaju i postave ispod pojedinih memory kartica (ispod jedne kartice ide maksimalno 1 žeton). Tek kada igrač osvoji par (ili tris) može pokupiti i vidjeti koliko je dodatnih bodova skupio. Može skupiti, 1, 2 3 ili 4 dodatna boda s tim da je samo jedan žeton od 4 boda, ali i 6 žetona od 1 boda. Kako se oda uči djecu zbrajati? Tako što svaki puta kada skupe dodatne bodove oni automatski broje koliko su dodatnih bodova dobili i pribrajaju ih ostalim žetonima i karticama.
Neke kartice kada ih osvojite donose dodatne bodove
Osim žetona u Memocedi neka “posebna” slova u našem jeziku donose dodatne bodove kada ih se osvoji u igri. To su slova A, E, I, O i U. Da, to su samoglasnici ili otvornici. Oni u gornjem desnom uglu imaju 1 zvjezdicu koja simbolizira dodatni bod. Djeca će vas pitati zašto ova slova donose dodatne bodove. Vi im samo trebate ukazati da su to posebna slova u našem jeziku jer kad ih izgovaramo naš glas tj. zrak iz pluća dolazi do usana bez ikakve zapreke na putu tj. možemo držati glas puno duže nego kod ostalih slova.
Memocedom se mogu učiti čitati prve riječi
Uz Memocedu (ne u paketu nego online i to besplatno na ovome linku) možete downloadati i isprintati više od 20 riječi napisane velikim i malim slovima sa slikom koja ih opisuje i mjestima za žetone ispod svakog slova. Sjećate se žetona od malo prije? Upravo te žetone možete koristiti za učenje čitanja kroz igru. Odaberete riječ s kojom ćete danas igrati. Isprintate ju. Presavinete papir na pola. Slova koja su u riječi (i drugih koliko god želite) stavite u igru memory i igra kreće. Kada igrač osvoji određeno slovo gleda je li to slovo dio tražene riječi. Ako je – taj igrač uzima žeton ispod tog slova i nastavlja igru. Tako kroz igru djeca pregledavaju riječ i po 20-30 puta. U čemu je kvaka? Naprotiv našem uvriježenom mišljenju da čitati učimo tako da idemo “slovo po slovo”, naš je mozak predodređen da pamti riječi kao cjelinu. Pamtimo ih vizualno – cijele u svojoj punoj formi. Mi ne čitamo natpis LJE-KAR-NA. Nego smo ga vidjeli već na tisuće puta i dovoljno nam je da uhvatimo njegov djelić i mi znamo da piše LJEKARNA. I da – nemojte slovkati ako ne morate dok se igrate Memocedom. Ili slovkajte – ali uživajte u igranju s vašim djetetom.
Poleđine kartica su drugačije boje
Drugačije poleđine? Zašto sad to? Memoceda je inovativna mo mnogo čemu, ali ono na što smo osobito ponosni je tris memory koji se može igrati njome. Svako slovo je prikazano na 3 načina – VELIKIM slovom, malim slovom i sličicom. VELIKA slova imaju crnu poleđinu, mala sivu, a sličice bijelu. To im omogućava da ih razlikujemo kada spajamo tris. Pa zamislite koliko bi bilo izazovno tražiti triseve na karticama istih poleđina 🤯🤯🤯. Zato da bi početnicima olakšali spajanje parova kažemo da spajaju jednu crnu i jednu bijelu, a naprednima je lakše snalaziti se tražeći žirafe, zmije, ljame ma ove – trisove. E da, kad smo kod životinja – unutar Memocede pronaći ćete čak 12 različitih životinja.
Ima toga još
Da bi to saznali morat ćete probati sami zaigrati i vjerujemo i znamo da nećete zažaliti. Što čekate? Zgrabite nam jednu Memocedu ovdje i uživajte u igri s našim inovativnim memory-jem.